TD Cross Table
Grade K - 3 Team
Grade K - 6 Team
Grade 6 - 9 Team
Grade 9 - 12 Team
USCF Table
Double Swiss Symbols
Symbol Result
$ 2-0
+ 1-1
- 0-2
MACA Cross Table: 2010 Hurvitz Cup / State Team Championship
Date:  3/7/2010
Location:  Hilton Garden Inn, Waltham MA
Organizer:  The Massachusetts Chess Association
TD:  Chief - Christopher Bird  Assistant TD - K. Ballou, B. Wiegand, M. Reilly, D. Yasinovsky, S. Frymer, B. Lafferty, and B. Mottershead.


SwissSys Standings. Hurvitz Cup State Team Championship: Grades K-3

# Name Rtng Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Tot TBrk[U] TBrk[G]
1 Cabot School 784 W8 [4] W6 [4] W7 [4] W5 [3½] 4 34.75 15.5
2 Sage School Team A 628 W13 [4] D5 [2] D4 [2] W7 [4] 3 22 12
3 BB&N Knights 382 D4 [2] W9 [4] L5 [1] W10 [4] 21.5 11
4 Conant Elementary School 724 D3 [2] W8 [2½] D2 [2] D6 [2] 21 8.5
5 John Nixon Elementary 649 W12 [4] D2 [2] W3 [3] L1 [½] 19.5 9.5
6 Horace Mann 522 W11 [4] L1 [0] W12 [4] D4 [2] 15 10
7 Bridge School 707 W9 [4] W10 [4] L1 [0] L2 [0] 2 14 8
8 Carlisle School 419 L1 [0] L4 [1½] W13 [4] W11 [4] 2 13.75 9.5
9 MWJDS Rooks 233 L7 [0] L3 [0] B--- [4] W12 [2½] 2 2.5 6.5
10 MWJDS Worcesterians 101 B--- [4] L7 [0] D11 [2] L3 [0] 3 6
11 Sage School Team C 108 L6 [0] B--- [3] D10 [2] L8 [0] 3 5
12 Sage School Team B 158 L5 [0] W13 [4] L6 [0] L9 [1½] 1 7 5.5
13 BB&N Rookies unr. L2 [0] L12 [0] L8 [0] B--- [4] 1 0 4

Team Roster and Scores. Hurvitz Cup State Team Championship: Grades K-3

Code Name Score TBrk[U] TBrk[G]
1 CABOT Cabot School (784.0) W8 W6 W7 W5 4 34.75 15.5
Alex G Fauman (1170) 3.5 Bd: 1
Evan C Meyer (1006) 4.0 Bd: 2
Jonathan Cohen (545) 4.0 Bd: 3
Jacob Brockman (415) 4.0 Bd: 4
2 SAGE-A Sage School Team A (627.5) W13 D5 D4 W7 3 22 12
Daniel M Plotkin (866) 2.0 Bd: 1
Adam Itani (785) 3.0 Bd: 2
Shivan P Giroti (454) 3.0 Bd: 3
Shubhum P Giroti (405) 4.0 Bd: 4
3 BBNKTS BB&N Knights (382.3) D4 W9 L5 W10 21.5 11
Aurash Vatan (496) 2.0 Bd: 1
Benjamin Wiegand (495) 4.0 Bd: 2
Siddharth J Simon (281) 2.0 Bd: 3
Andrew B Keating (257) 3.0 Bd: 4
4 CONANT Conant Elementary School (724.3) D3 W8 D2 D6 21 8.5
Nithin Kavi (997) 4.0 Bd: 1
Rohan J Singh (882) 0.0 Bd: 2
Samuel X Qiu (831) 3.0 Bd: 3
Ben Bugalter (187) 1.5 Bd: 4
5 NIXON John Nixon Elementary (648.7) W12 D2 W3 L1 19.5 9.5
Sandeep Shankar (1179) 3.5 Bd: 1
James R Bernene (514) 2.0 Bd: 2
Jonathon Kim (253) 2.0 Bd: 3
John G Garrity (unr.) 2.0 Bd: 4
6 HMANN Horace Mann (521.8) W11 L1 W12 D4 15 10
David McCabe (770) 2.0 Bd: 1
Joseph Silagi (511) 3.0 Bd: 2
Declan Sung (437) 3.0 Bd: 3
Armin Alirezaei (369) 2.0 Bd: 4
Antoine M Mathieu (346) 0.0 Bd: 5
7 BRIDGE Bridge School (707.3) W9 W10 L1 L2 2 14 8
Christopher Wang (1031) 2.0 Bd: 1
Justin Lin (596) 2.0 Bd: 2
Conway Xu (495) 2.0 Bd: 3
Rohan Balachander (unr.) 2.0 Bd: 4
8 CARLIS Carlisle School (418.8) L1 L4 W13 W11 2 13.75 9.5
Steve S Li (698) 2.0 Bd: 1
James B West (405) 3.0 Bd: 2
Andrew Gao (358) 2.0 Bd: 3
Jacob A Gechtman (214) 2.5 Bd: 4
9 MWJDSR MWJDS Rooks (233.0) L7 L3 B-- W12 2 2.5 6.5
Micah Rothkopf (629) 1.0 Bd: 1
Zachary Manzali (101) 2.0 Bd: 2
Sarah Granoff (101) 1.5 Bd: 3
Daniel Hochman (101) 2.0 Bd: 4
Jessica Wulf (unr.) 0.0 Bd: 5
10 WORCES MWJDS Worcesterians (101.0) B-- L7 D11 L3 3 6
Benyamin Lapidus (101) 2.0 Bd: 1
Joshua Lapidus (101) 1.0 Bd: 2
Adiel Krispin (101) 1.0 Bd: 3
Max Sinrich (101) 1.0 Bd: 4
Evan Tall (unr.) 1.0 Bd: 5
11 SAGE-C Sage School Team C (107.5) L6 B-- D10 L8 3 5
Kiran Patel (110) 1.0 Bd: 1
Samuel Randall (105) 2.0 Bd: 2
Zachary A Walker (unr.) 2.0 Bd: 3
12 SAGE-B Sage School Team B (158.0) L5 W13 L6 L9 1 7 5.5
Jack Randall (315) 2.0 Bd: 1
Ariya Taraz (108) 1.0 Bd: 2
Dana Allison (108) 1.5 Bd: 3
Katie Randall (101) 1.0 Bd: 4
13 BBNROK BB&N Rookies (0.0) L2 L12 L8 B-- 1 0 4
Tushar Aggarwal (unr.) 1.0 Bd: 1
William H Keating (unr.) 1.0 Bd: 2
Daniel Gross-loh (unr.) 1.0 Bd: 3

SwissSys Standings. Hurvitz Cup State Team Championship: Grades K-6

# Name Rtng Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Tot TBrk[U] TBrk[G]
1 Conant Elementary School 1178 W14 [4] W12 [4] W4 [4] W3 [2½] 4 29.5 14.5
2 Bridge School 1189 W8 [4] W6 [4] L3 [1] W9 [4] 3 29 13
3 Sage School Team A 1250 W15 [4] W7 [3] W2 [3] L1 [1½] 3 25 11.5
4 Sage School Team B 783 W13 [4] W9 [3] L1 [0] W7 [3] 3 18 10
5 Sage School Team C 403 L7 [1] B--- [4] W8 [3] D6 [2] 13 10
6 Cabot School Team 1 705 W10 [3] L2 [0] W14 [3] D5 [2] 12.5 8
7 Carlisle School Green 644 W5 [3] L3 [1] W12 [4] L4 [1] 2 19.5 9
8 Cabot School Team 2 466 L2 [0] W10 [2½] L5 [1] W14 [3] 2 9.25 6.5
9 Franklin School 349 B--- [4] L4 [1] W15 [3] L2 [0] 2 6 8
10 Carlisle School Red 411 L6 [1] L8 [1½] B--- [4] D11 [2] 8.5 8.5
11 Cornerstone Academy 582 L12 [0] L14 [1] W13 [3] D10 [2] 8.5 6
12 Milton Academy Team A 374 W11 [4] L1 [0] L7 [0] D15 [2] 8 6
13 Milton Academy Team B 429 L4 [0] D15 [2] L11 [1] B--- [4] 3.5 7
14 Fenn School 442 L1 [0] W11 [3] L6 [1] L8 [1] 1 9 5
15 Weston K-6 522 L3 [0] D13 [2] L9 [1] D12 [2] 1 8 5

Team Roster and Scores. Hurvitz Cup State Team Championship: Grades K-6

Code Name Score
1 CONANT Conant Elementary School (1177.8) W14 W12 W4 W3 4
Andy Li (1212) 3.5 Bd: 1
Jenny R Qiu (1208) 3.0 Bd: 2
Akash Purohit (1192) 4.0 Bd: 3
Eric Liu (1099) 4.0 Bd: 4
2 BRIDGE Bridge School (1188.8) W8 W6 L3 W9 3
Jeffrey G Yao (1673) 3.0 Bd: 1
Sabrina Zhang (1280) 3.0 Bd: 2
Benjamin Yifan Li (976) 3.0 Bd: 3
Lucas Aguirre (826) 4.0 Bd: 4
3 SAGE-A Sage School Team A (1250.3) W15 W7 W2 L1 3
Nicholas Plotkin (1596) 3.5 Bd: 1
Matthew R Lee (1488) 4.0 Bd: 2
Kevin J Hu (1104) 2.0 Bd: 3
Monica Jane Alves (813) 2.0 Bd: 4
4 SAGE-B Sage School Team B (783.0) W13 W9 L1 W7 3
Max Sheerin (1044) 2.0 Bd: 1
Alex P Gottlieb (767) 3.0 Bd: 2
Brian H Reidy (666) 2.0 Bd: 3
Iain Sheerin (655) 3.0 Bd: 4
5 SAGE-C Sage School Team C (403.0) L7 B-- W8 D6
August Donovan (473) 3.0 Bd: 1
Samantha Collins Alves (434) 1.0 Bd: 2
Philip Ethan Lamkin (302) 3.0 Bd: 3
Eric Jiarui Hu (unr.) 3.0 Bd: 4
6 CABOT1 Cabot School Team 1 (705.3) W10 L2 W14 D5
Max Bennett (811) 2.0 Bd: 1
Jack Vasu (730) 3.0 Bd: 2
Noah J Stonehill (730) 2.0 Bd: 3
Devin Coughlin (550) 1.0 Bd: 4
7 CRLS-G Carlisle School Green (644.5) W5 L3 W12 L4 2
Ryan West (933) 2.0 Bd: 1
Matthew Li (700) 2.0 Bd: 2
Anthony Gao (509) 3.0 Bd: 3
Namita Chandra (436) 2.0 Bd: 4
8 CABOT2 Cabot School Team 2 (466.3) L2 W10 L5 W14 2
Henry H Johnson (486) 1.5 Bd: 1
Louis Torracinta (462) 3.0 Bd: 2
Gregory Brumberg (451) 2.0 Bd: 3
9 FRANKL Franklin School (348.8) B-- L4 W15 L2 2
Finn McCleary (751) 2.0 Bd: 1
David Hamel-Sellman (312) 1.0 Bd: 2
Jonas Vorbau (207) 3.0 Bd: 3
Conall McA'Nulty (125) 2.0 Bd: 4
10 CRLS-R Carlisle School Red (411.3) L6 L8 B-- D11
Daniel Lu (745) 3.5 Bd: 1
Ethan Chou (300) 1.0 Bd: 2
Somil Teabo (300) 2.0 Bd: 3
Aidan Chou (300) 2.0 Bd: 4
11 CORNER Cornerstone Academy (581.5) L12 L14 W13 D10
Rahul Krishnan (913) 1.0 Bd: 1
Rohan Krishnan (813) 3.0 Bd: 2
Shreya Murthy (300) 0.0 Bd: 3
Cole Stecyk (300) 2.0 Bd: 4
12 MLTN-A Milton Academy Team A (374.3) W11 L1 L7 D15
William Goldberg (442) 1.0 Bd: 1
Kevin Lu (348) 1.0 Bd: 2
Christopher Olsen (333) 2.0 Bd: 3
James Delano (unr.) 2.0 Bd: 4
13 MLTN-B Milton Academy Team B (428.7) L4 D15 L11 B--
Austin Vyas (558) 1.0 Bd: 1
Sam Goldberg (386) 1.0 Bd: 2
Jack R Robinson (342) 3.0 Bd: 3
Caroline Putnam (unr.) 2.0 Bd: 4
14 FENN Fenn School (442.0) L1 W11 L6 L8 1
Chad Valpey (741) 1.0 Bd: 1
Benjamin Ludwick (373) 0.0 Bd: 2
Alexander Muresianu (351) 1.0 Bd: 3
Benjamin Kelly (303) 3.0 Bd: 4
15 WESTON Weston K-6 (521.7) L3 D13 L9 D12 1
Ellis P O'Donnell (674) 2.0 Bd: 1
Nathan Luu (657) 3.0 Bd: 2
David K Benson (234) 0.0 Bd: 3

SwissSys Standings. Hurvitz Cup State Team Championship: Grades 6-9

# Name Rtng Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Tot TBrk[U] TBrk[G]
1 Jonas Clarke Middle School 1776 W3 [3½] W2 [3] W4 [3] W5 [3] 4 25.25 12.5
2 R. J. Grey Junior High School 1630 W5 [3] L1 [1] W6 [4] W4 [4] 3 13.5 12
3 BB&N 1359 L1 [½] W6 [4] D5 [2] W6 [4] 3 10.5
4 Newton Day Middle School 1432 W6 [3] W5 [2½] L1 [1] L2 [0] 2 5.25 6.5
5 Weston Middle School Team 1 1356 L2 [1] L4 [1½] D3 [2] L1 [1] ½ 15 5.5
6 Weston Middle School Team 2 432 L4 [1] L3 [0] L2 [0] L3 [0] 0 2 1

Team Roster and Scores. Hurvitz Cup State Team Championship: Grades 6-9

Code Name Score
1 CLARKE Jonas Clarke Middle School (1775.8) W3 W2 W4 W5 4
Mika A Brattain (1989) 3.0 Bd: 1
Max Chia-Hsin Lu (1833) 3.5 Bd: 2
Nicholas Zhang (1661) 3.5 Bd: 3
Timothy Lung (1620) 2.5 Bd: 4
2 RJGREY R. J. Grey Junior High School (1630.3) W5 L1 W6 W4 3
Embert Lin (1931) 3.0 Bd: 1
Edward Andy Li (1558) 3.0 Bd: 2
Chirantan Neogy (1529) 2.0 Bd: 3
Alex Z Hu (1503) 4.0 Bd: 4
3 BBN BB&N (1358.8) L1 W6 D5 W6
Nicholas L Trieu (1738) 3.5 Bd: 1
Darrith Phan (1300) 2.5 Bd: 2
Bunnard Phan (1273) 2.0 Bd: 3
Zachary Lovett (1124) 2.5 Bd: 4
4 NEWDAY Newton Day Middle School (1431.8) W6 W5 L1 L2 2
Tian Rossi (1838) 2.5 Bd: 1
Charlie D Fauman (1799) 2.0 Bd: 2
Eric Chen (1102) 0.0 Bd: 3
Daniel Ruttenberg (988) 2.0 Bd: 4
5 WESTN1 Weston Middle School Team 1 (1355.8) L2 L4 D3 L1 ½
Amanda Chen (1476) 0.0 Bd: 1
Akshay Saini (1473) 1.0 Bd: 2
Sam Aaron Lurie (1329) 3.5 Bd: 3
Naveed Hedayat (1145) 1.0 Bd: 4
6 WESTN2 Weston Middle School Team 2 (432.5) L4 L3 L2 L3 0
Greg B Tseng (492) 0.0 Bd: 1
Sammy Hooper (373) 0.0 Bd: 2
Graham Stuart Strong (unr.) 1.0 Bd: 3

SwissSys Standings. Hurvitz Cup State Team Championship: Grades 9-12

# Name Rtng Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Tot TBrk[U] TBrk[G]
1 Newton North High School 1997 W3 [3] D2 [2] W5 [4] W4 [4] 24 13
2 Lexington High School 1974 W5 [4] D1 [2] W4 [4] B--- [4] 15 14
3 Boston University Academy 1582 L1 [1] W4 [3] B--- [4] W5 [4] 3 10.5 12
4 Weston High School 1273 B--- [4] L3 [1] L2 [0] L1 [0] 1 3 5
5 Commonwealth High School 1389 L2 [0] B--- [4] L1 [0] L3 [0] 1 0 4

Team Roster and Scores. Hurvitz Cup State Team Championship: Grades 9-12

Code Name Score TBrk[U] TBrk[G]
1 NEWTNN Newton North High School (1997.3) W3 D2 W5 W4 24 13
Winston Huang (2098) 3.0 Bd: 1
Lior Rozhansky (2017) 3.5 Bd: 2
Jacob N Fauman (2016) 3.5 Bd: 3
Winber Xu (1858) 3.0 Bd: 4
2 LEXING Lexington High School (1974.5) W5 D1 W4 B-- 15 14
Zaroug A Jaleel (2098) 3.0 Bd: 1
James Lung (2039) 3.5 Bd: 2
Vikas Shiva (1903) 3.5 Bd: 3
Darwin Ding (1858) 4.0 Bd: 4
3 BUA Boston University Academy (1582.5) L1 W4 B-- W5 3 10.5 12
Andrew C Wang (2128) 4.0 Bd: 1
Felix M Yang (2044) 3.0 Bd: 2
Charles Alex-Barton (1133) 3.0 Bd: 3
Adam Smith (1025) 2.0 Bd: 4
4 WESTNH Weston High School (1273.0) B-- L3 L2 L1 1 3 5
Ernest W Zeidman (1514) 1.0 Bd: 1
Alexander Kaye (1339) 1.0 Bd: 2
Jordan W Gottlieb (1246) 1.0 Bd: 3
Daniel A Glauber (993) 2.0 Bd: 4
5 COMMON Commonwealth High School (1389.3) L2 B-- L1 L3 1 0 4
Elliot Strassman (1826) 1.0 Bd: 1
Danny E Moraff (1724) 1.0 Bd: 2
Jackson Elliott (618) 1.0 Bd: 3
Tahmid Rahman (unr.) 1.0 Bd: 4

back to top