Skip Navigation LinksMACA Home > About MACA > Current Chess News
MACA Chess News
03/10/2019Prize winners at the Barry S. Spiegel Cup

 Prize winners at the Barry S. Spiegel Cup Massachusetts scholastic championship, held March 10th at the Boylston Chess Club in Cambridge, Mass.

 
High School Section
 
1st Evan Meyer 4-0
2nd-3rd Kevin Hass, Nithin Kavi 2.5-1.5
 
Age 14 & Under Section
 
1st Danila Poliannikov 3.5-0.5
2nd Dustin Liang 3-1
3rd-4th Alan Song, Mark Chudnovsky 2.5-1.5
 
Age 11 & Under Section
 
1st Raymond Xu 3.5-0.5
2nd Brandon Ni 3-1
3rd Thomas Ha 2.5-1.5
 
Age 8 & Under Section
 
1st Y Luke Ji 3.5-0.5
2nd Ryan Sun 3-1
3rd-5th Kurt Amber Jr, Siddharth Kurup, Shouri Mosaliganti 2.5-1.5
 
Tied players are listed in tiebreak order.
 
The tournament was directed by Nicholas Sterling, Oleg Poliannikov, Nathan Smolensky, and Steve Frymer.
 

Bob Messenger
MACA Board Member

03/3/2019Prize winners at the 4th Spiegel Cup Qualifier

 Prize winners at the 4th Spiegel Cup Qualifier, held March 3rd in Westford, Mass.

 
Age 14 & Under Section
 
1st Bernie Xu 4-0
2nd Kelsey Liu 3-1
3rd-5th Skyler Zhou, Rafael Pashkov, Raymond Xu 2.5-1.5
 
Age 11 & Under Section
 
1st-3rd Y Owen Ji (playoff winner), Kevin Li, Henry He 3.5-0.5
 
Medals: Ansh Yadawad, Tianna Wang, Eric Li, Leonard Sweeney-Barrett 3-1
 
Age 8 & Under Section
 
1st Aidan Tan 4-0
2nd-4th Andrew Liu, Daniel Tatar, Vihaan Jain 3-1
 
Booster Under 1200 Section
 
1st Jacob Wu 3.5-0.5
2nd Michelle Chudnovsky 3-1
3rd-5th Yinghan Liu, Amit Piryatinsky, Anand Chintapalli 2.5-1.5
 
Booster Under 800 Section
 
1st Kiran Weerapana 4-0
2nd-5th Andrey Kalashnikov, Daniil Landau, Mark Piryatinsky, Edmund Flanagan 3-1
 
Booster Under 400 Section
 
1st Leo Marzoratti 4-0
2nd-6th Evan Chang, Aidin Narynbekov, Milan Kapasi, Noreen Flanagan, Lev Strougov 3-1
 
Tied players are listed in tiebreak order except as noted.
 
The tournament was directed by Bob Messenger, Nicholas Sterling, Dmitry Barash, and Steve Frymer.
 

Bob Messenger
Chief TD

03/2/2019Q4 Adv. Entry Final Update

Adv. Entry List for Q4 as of 03/02/19 09:49AM: http://masschess.org/…/Advance…/2019-q4-advance-entries.HTML  

Tiffany Wang
MACA Webmaster

03/1/2019Q4 Adv. Entry Updated

Adv. Entry List for Q4 as of 03/01/19 05:35PM: http://masschess.org/…/Advance…/2019-q4-advance-entries.HTML 

Tiffany Wang
MACA Webmaster

02/28/2019Adv. Entry for Q4

Adv. Entry List for Q4 as of 02/28/19 02:44PM: http://masschess.org/…/Advance…/2019-q4-advance-entries.HTML 

Tiffany Wang
MACA Webmaster

02/10/2019Prize winners at the Gus Gosselin Grade Championship

Prize winners at the Gus Gosselin Grade Championships, held February 10th in Westford, Mass.

High School / Grades 9-12 Section

1st Anton Barash 3.5-0.5
2nd-3rd Suraj Ramanathan, Kevin Haas 3-1
Top 9th Grade Alex Yu 2.5-1.5

Grade 8 Section

No entries.

Grade 7 Section

1st Aaron Li 3-1
2nd Holden Chalfant 2-2
3rd-4th Dennis Jin, Jack Tompros 1.5-2.5

Grade 6 Section

1st Noah Brauner 4-0
2nd Kaustubh Kislay 3-1
3rd-4th Peter Kouznetsov, Sarayu Mudundi 2-2

Grade 5 Section

1st Franklin Lewis 4-0
2nd Leonard Sweeney-Barrett 3.5-0.5
3rd Brian Li 3-1

Grade 4 Section

1st Tyler Cummins 4-0
2nd-4th Oskar Zoffer, Paul Tompros, Kiran Weerapana 3-1

Grade 3 Section

1st Maya Figelman 3.5-0.5
2nd-4th Adriano Perola, Shouri Mosaliganti, Nikolay Avdokhin 3-1

Grade 2 Section

1st Ryan Sun 3.5-0.5
2nd-3rd Austin Fischl, Dattasai Kilari 3-1

Grades K-1 Section

1st Christine Nguyen 3.5-0.5
2nd-3rd David Figelman, Rafael Celtruda 3-1

Tied players are listed in tiebreak order.

The tournament was directed by Bob Messenger, Alonzo Ross, Dmitry Barash, and Steve Frymer.
 

Bob Messenger
Chief TD

02/9/2019Final Adv. Entry for 2019 GGG

Adv. Entry for 2019 GGG (as of 02/09/19 09:08PM): http://masschess.org/Events/Advance_Entry/2019-ggg.htm 

Tiffany Wang
MACA Webmaster

02/8/2019Adv. Entry for 2019 GGG

Adv. Entry for 2019 GGG (as of 02/07/19 09:03PM): http://masschess.org/Events/Advance_Entry/2019-ggg.htm 

Tiffany Wang
MACA Webmaster

02/4/2019Massachusetts Chess Association Call for Nominations

The Massachusetts Chess Association is now accepting nominations for the annual election of its 12-member board, to serve from June 2019 to June 2020. Members may stand for election for one of its 4 officer positions (President, Vice President, Treasurer or Clerk) or 8 Director positions. The submission deadline for nominations is February 15, 2019. In order to be eligible to run, memberships must be valid through the end of the upcoming term (June 2020). 
 
For more information, please review MACA's current bylaws (http://www.masschess.org/about/MACA-Bylaws-2015.aspx) or visit the Elections FAQ at http://www.masschess.org/resources/faqs/chess_faqs.aspx?faq_type_uid=5
 

Please e-mail nominations and questions to director6@masschess.org. 

Tiffany Wang
MACA Webmaster

01/29/2019Massachusetts Chess Association Election Registration

The annual MACA elections will occur in May 2019.  Registered voters will receive either a paper ballot or an e-ballot link at the end of April, with results being announced at the Massachusetts Open on Memorial Day weekend.  REGISTRATION IS REQUIRED FOR BOTH VOTING OPTIONS.
 
If you registered to vote in prior years, you do not need to register again unless your address has changed. New members who joined MACA after March 2018 will need to register to vote in this year's election.
 
Members can register for an online or paper ballot (not both) as follows:
 
TO REGISTER FOR AN ONLINE BALLOT: Email election@masschess.org with full name and unique email address by February 28, 2019.
 
TO REGISTER FOR A PAPER BALLOT: send a letter to Bob Messenger at 4 Hamlett Dr. #12, Nashua, NH 03062, postmarked no later than February 23. You can send an email to election@masschess.org to check on your registration status.
 

To vote, MACA membership must be valid as of February 28, 2019.  For more information, please visit  http://www.masschess.org/resources/faqs/chess_faqs.aspx?faq_type_uid=5 

Tiffany Wang
MACA Webmaster

01/27/2019Prize winners at the Third Spiegel Cup Qualifier

Prize winners at the Third Spiegel Cup Qualifier, held January 27th in Westford, Mass.

Age 14 & Under Section

1st Vineeth Nareddy 3.5-0.5
2nd-3rd Derek Jin, Bernie Xu

Age 11 & Under Section

1st Brandon Ni 4-0
2nd-3rd Ansh Yadawad, Kevin Li 3.5-0.5

Medals: Justin Li, Isabella Lai, Eric Li

Age 8 & Under Section

1st Dhairya Mehta 4-0
2nd-4th Shouri Mosaliganti, Steven Feng, Rayhan Riaz 3-0

Booster Under 1200 Section

1st-3rd Amit Piryatinsky, Armaan Mehta, Nikolay Avdokhin 3-1

Booster Under 800 Section

1st Jayden Wu 4-0
2nd-5th Yan Barash, Peter Kouznetsov, Koustav Datta, Milan Castelino 3-1

Booster Under 400 Section

1st Rohan Madhukar 4-0
2nd-6th Seth Feigenbaum, Alex Kuriakose, Vyom Shah, Tristan Wyma, Brynn Bennett 3-1

Tied players are listed in tiebreak order.

The tournament was directed by Bob Messenger, Nicholas Sterling, Dmitry Barash, and Steve Frymer
 

Bob Messenger
Chief TD

01/26/2019Final Q3 Adv. Entry List

Final Adv. Entries for Q3 as of 01/26/19 09:45 AM: http://masschess.org/Events/Advance_Entry/2019-q3-advance-entries.HTML 

Tiffany Wang
MACA Webmaster

01/24/2019Adv. Entry for Q3

 Adv. Entries for Q3 as of 01/24/19 10:28 AM: http://masschess.org/Events/Advance_Entry/2019-q3-advance-entries.HTML

Tiffany Wang
MACA Webmaster

01/13/2019Prize winners at the Winter Team Challenge

Prize winners at the Winter Team Challenge, held January 13th in Westford, Mass.

Grades K-12 Section:

1st Kings of Newton (Michael Mi, Aaron Lu, Mark Chudnovsky, Amit Piryatinsky) 4=0
2nd-5th Boston Latin School (Anton Barash, Luke Randolph, Gavin Randolph, Austin Wang),
     ChessMinds (Saanvi Tiruveedhuls, Sai Sneha Yerra, Sophie Rosenholtz, Prachi Dayal),
     Buckingham, Browne & Nichols (Karthik Padmanabhan, Samuel Gloss, Spencer Solit),
     Concord-Carlisle Chess Club (Henry Booth, Lucas Kamon, Holden Chalfant, Evan Ning) 2.5-1.5

Grades K-6 Section:

1st Bay State Chess Kings Team #1 (Leonard Sweeney-Barrett, Ryan Sun, Oskar Zoffer, Antonio Feng) 4-0
2nd Future Masters 2 (Suhavi Tiruveedhula, Ramaiza Sohail, Alden Kuo, Kaustubh Kislay) 3-1
3rd Newton Knights Team #1 (Hernan FitzGerald-Lara, Aaditya Aryan, Chris Qiao, Max Zhu) 2.5-1.5

Medals: Imad Aboo (Wahid Liyakath) 3.5-0.5,
     Felix Hentschel (Park School), Kiran Weerapana (Mr. K's Wellesley Chess Kids), Wahid Liyakath (Wahid Liyakath) 3-1

Grades K-3 Section:

1st Future Masters 1 (Dattasai Kilari, Shouri Mosaliganti, Sabrina Li, Christine Nguyen) 4-0
2nd-3rd Future Masters 3 (Rayhan Riaz, Adhirit Prabhugee, Amy Nguyen, Malin Kuo, Eilam Kuo),
     Concord-Carlisle Chess Club (Austin Fischl, Max Currie, Stephen Knight, Richard Huang) 3-1

Medals: Aiden Lee (Funky Owls Team C), Alan Zhang (Newton Knights Team #3) 3-1

The tournament was directed by Bob Messenger, Nicholas Sterling, Steve Frymer, and Dmitry Barash.
 

Bob Messenger
Chief TD

01/12/2019Adv. Entries for Winter Team Challenge

Adv. Entry List for Winter Team: http://masschess.org//Events/Advance_Entry/2019-WinterTeam.htm 

  • as of 01/12/19 1:37PM
  • as of 01/11/19 3:40PM

Tiffany Wang
MACA Webmaster